Jdi na obsah Jdi na menu

Terapie pod širým nebem

9. 1. 2025

 

Co si pod tímto názvem můžete představit?

flowers-276014_1280.jpgTerapie pod širým nebem je forma psychoterapie, která probíhá v přírodním prostředí, nikoli v uzavřené pracovně terapeuta.

Terapie pod širým nebem kombinuje blahodárné účinky přírody a pohybu s terapeutickým vedením, čímž napomáhá osobnímu růstu, uvolnění mysli a nalezení nových pohledů na životní situace.

Průběh terapie je přizpůsobován aktuálním podmínkám, schopnostem a potřebám účastníků. V tichu přírody se dává prostor k tomu, aby z hlubin vašeho nitra vypluly nové vhledy a porozumění vašim problémům. Pohyb na čerstvém vzduchu přináší uvolnění, díky kterému můžeme nahlédnout vaši situaci z jiné perspektivy, z jiného úhlu pohledu.

Pobyt v přírodě s terapeutem pomáhá vyčistit hlavu a znovu nalézt vnitřní motivaci pro potřebnou změnu. Během chůze v přírodě člověka napadají nové myšlenky, mysl je v pohybu, netočí se v kruzích a necyklí se na jednom způsobu řešení, což umožňuje vykročení z bludného kruhu a pohyb vpřed.

Pobyt v přírodě má prokazatelně pozitivní dopad na člověka a přispívá k cestě růstu a prožití sebe sama. Setkání v přírodě s terapeutem se tak stává jakousi "alegorií" na skutečný život, kde nikdy dopředu nevíme, kam nás cesta zavede, koho potkáme, co zažijeme a jak vše dopadne. Často se stává, že život nejde podle našich plánů a představ.

 

Jak bude probíhat?

Na úvod naší společné cesty si ujasníme vaše očekávání a mé možnosti, abychom se dohodli na jejím průběhu. Navrhnu vám trasu, kterou předem připravím a dohodneme se, zda s ní souhlasíte. Poté už vyrazíme. Během cesty můžete očekávat rozhovor, mlčení, meditaci nebo cvičení.

Naše putování nás může zavést do rozmanitých prostředí – nejen do lesa, na louku či mezi pole, ale i například na hřbitov nebo mezi lidská obydlí. Můžeme se vydat po vyšlapané cestičce nebo se prodírat houštím, zkrátka se přizpůsobíme dané situaci a vašim potřebám.

Pobyt v přírodě nabízí mnoho možností pro zlepšení psychické pohody. Například v lese si člověk může odpočinout, zaposlouchat se do zvuků přírody, projít se bos po listí, osvěžit se v potůčku, obejmout strom nebo si vychutnat vůni lesa. Vyšlápnutí na kopec zase odmění krásným výhledem do krajiny. Návštěva klidných míst, jako jsou například i pietní místa, nám může poskytnout prostor pro zamyšlení nad životními cykly a hodnotami a propojí nás s tichem nicoty a nebytí.

Tempo chůze určujete vy – klient. Můžeme výrazně zpomalit a vnímat okolí, nebo si naopak dopřát svižnou chůzi, pokud to bude pro vás v danou chvíli vhodnější. Důležitou součástí naší cesty bude i zapojení různých smyslů, abychom se plně zaměřili a navnímali okolní přírodu.

 

Jaké jsou výhody a přínosy terapie pod širým nebem?lake-6701636_1280.jpg

Pobyt v přírodě, a zejména v lese, má prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví a pohodu. Přispívá ke zlepšení nálady a vede k hlubokému zklidnění. Lidé, kteří tráví čas v přírodě, bývají méně nemocní, šťastnější a celkově pohodovější.

Konkrétně pobyt v lese napomáhá snížení stresu a krevního tlaku, zlepšuje funkci imunitního systému a snižuje nebezpečí nemocí dýchacích cest, alergií a kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje tvorbu prospěšných bakterií ve střevech a má pozitivní vliv na léčbu duševních poruch, jako jsou deprese nebo úzkosti, včetně psycho-vývojových poruch u dětí.

Prostřednictvím zlepšení vitality a nálady člověku pobyt v lese celkově zprostředkovává šanci znovu se napojit na sílu přírody a tím zažehnat riziko propuknutí civilizačních onemocnění ze stresu, jako je například syndrom vyhoření. Umožňuje plné prožití přítomného okamžiku a dosažení stavu „mindlessness“ – spokojeného uvolnění naší pozornosti, které je pravým opakem excitované mysli, přehlcené podněty z moderního světa.

To vše je možné díky využití různých lidských smyslů pro přenesení pozornosti „z hlavy do těla“. Tedy skrze vnímání zvuků, vůní, doteků a vizuálních vjemů v přírodě se člověk dokáže odpoutat od neustálého myšlení a plně se ponořit do prožitku přítomnosti, což vede k hluboké relaxaci a regeneraci.

 

Jaká jsou rizika a nevýhody?

Terapie pod širým nebem s sebou nese i určitá rizika a nevýhody, které je dobré zvážit a zohlednit při vašem rozhodování:

Fyzická rizika:

  • Nebezpečí úrazu: V venkovním terénu hrozí nebezpečí uklouznutí, zakopnutí o kořeny, pádu, bodnutí hmyzem (klíšťata, vosy, včely), kousnutí hadem nebo setkání s divokou zvěří. Je důležité dbát na vhodnou obuv a oblečení a být obezřetný.
  • Alergické reakce: Pokud jste alergičtí na pyl, hmyzí bodnutí nebo rostliny, se kterými se v lese můžeme setkat, je dobré to tom předem informovat.
  • Nepříznivé počasí: Terapie pod širým nebem probíhá prakticky za každého počasí, s výjimkou extrémních podmínek. Déšť, vítr, chlad nebo horko mohou být pro některé lidi nepříjemné nebo dokonce nebezpečné. Dva dny před sjednaným termínem (kdy už je známá poměrně přesná předpověď počasí) si vždy konání terapie potvrdíme. 
  • Fyzická náročnost: Chůze v nerovném terénu může být fyzicky náročná pro lidi s omezenou pohyblivostí nebo zdravotními problémy. Na začátku setkání si tedy dohodneme, co je pro vás schůdné.

Psychologická rizika:

  • Nedostatek soukromí: S ohledem na denní dobu, kdy terapie probíhá se v našem okolí mohou vyskytovat i další lidé, což může narušit pocit soukromí a intimity.
  • Nevhodnost pro určité diagnózy: Terapie pod širým nebem nemusí být vhodná pro lidi s akutními psychotickými stavy, těžkými depresemi s myšlenkami na sebevraždu nebo silnými úzkostnými atakami. V těchto případech je vhodnější klasická terapie.